چگونه و چطور استاد زبان بدن شویم

چگونه و چطور استاد زبان بدن شویم

استاد زبان بدن

اگر یک سرچی در اینترنت داشته باشید ملاحظه می کنید اساتید کرواتی و یهویی بدون هیچ پشتوانه ای علمی و عملی و فقط با دادن یک قالی به این و ان می توانند بهترین مدرس و استاد زبان بدن شد و این در حالی است که می توان یک کلاس در کلاس دیگری راه انداخت و استاد شد موسسه ها و مجموعه های مختلفی هم  با خرید یک پرینتر رنگی به شما انواع و اقسام گواهینامه های رنگین با عناوین مجعول ودهن پرکن را هم اهداء می کنند (کلک پول)

این در حالی است که همین شرکتها به عنوان تقویت روزمه به شما عنوان مشاور گوگل ولول و بنز و ولووو و…… را هم می توانند تقدیم کنندو…

اما اگر واقعا دنبال افزایش دانش واقعی خود در رمینه ارتباطات غیر کلامی وزبان بدن هستید لطفا به خواندن ادامه دهید.

حتما می دانید ربان بدن همان زبان بی زبانی است و برای اموزش زبان بی زبانی به طول مدت متنابهی نیاز است.

استاد زبان بدن

اکثر ما فکر می‌کنیم ارتباط برقرار کردن یعنی گفتار یا همان حرف زدن ولی جالب است بدانید که بیشترین ارتباط بین افراد از طریق زبان بدن است، در واقع بیش از ۹۰درصد آنچه به طرف مقابلتان انتقال می‌دهید از طریق حرکات غیرکلامی و به عبارتی بدنی شماست و تنها حدود ۱۰ درصد منظور شما از طریق گفتار و کلام‌تان منتقل می‌شود.

زبان بدن می‌تواند گویای وضعیت درونی فرد نیز باشد. برای مثال می‌تواند خشم، خستگی، وضعیت آرام، گیجی و دیگر نشانه‌ها را بیان کند. زبان بدن درواقع شامل تمام حرکات است؛ از حالت‌ها و حرکات صورت شما گرفته تا تماس چشمی، ژست‌ها، مدل ایستادن و… . شما با مطالعه مستمر  و تمرین متناوب می توانید خود یک مرجع کامل اندازه‌گیری و ارتقای هوش مذاکره و زبان بدن شوید و این را تضمین می کنم.

استاد زبان بدن

در انتظار یک اتفاق مثبت

مالیدن کف دست‌ها به هم، روشی است که از طریق آن مردم به‌طور غیرکلامی انتظارات مثبت خود را بیان می‌کنند. مثلا هنگام بازی شطرنج وقتی حریف شما دست‌هایش را به هم می‌مالد یعنی انتظار دارد حرکتی به نفع او انجام داده و یا امتیازی کسب کند رفتارهای زیر پوستی و تبعی در این خصوص را در کلاسهای استادی ارتباطات موثر و زبان بدن به تفصیل شرح می دهیم.

سرعت دست‌ها مهم است

سرعت به هم مالیدن دست‌ها در یک شخص نشان می‌دهد که درنظر او طرف مقابل از نتایج مثبت آتی بهره‌مند می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید برای خرید خانه به یک آژانس املاک می‌روید، پس از توضیحات شما، مسئول آژانس به سرعت دست‌هایش را به هم می‌مالد و می‌گوید من دقیقا محل مناسب را سراغ دارم! درواقع او علامت داده که انتظار دارد نتیجه به‌نفع شما باشد، اما چنانچه دست‌هایش را خیلی آهسته به هم می‌مالید و می‌گفت ملک ایده‌آل شما را دارد، احتمالا بیشتر بلوف ‌زده و حتی ممکن است خودتان احساس کنید که او موذی است و نتیجه معامله بیشتر به‌نفع خودش است تا شما.

احساس می‌کند از همه برتر است

در دست گرفتن مچ می‌تواند حاکی از برتری و اطمینان به خود باشد. همچنین این امکان را به فرد می‌دهد که به طور جسورانه و ناخودآگاه نواحی آسیب‌پذیر شکم، قلب و گردن خود را به دیگران عرضه کند. همه ما دیده‌ایم که زمانی در یک موقعیت بسیار پرتنش قرار گرفته‌ایم مانند مصاحبه با خبرنگار روزنامه یا حتی موقعیت‌های ساده‌تر، مثل زمان انتظار کشیدن در مطب یک دندانپزشک این حالت را به خود بگیریم کاملا احساس آرامش و اطمینان و حتی برتری خواهیم کرد.

پر از اطمینان است

حالت شیب‌دار دست‌ها همانطور که بردویستل کارشناس زبان بدن می‌گوید، می‌تواند میزان اطمینان فرد را نشان بدهد در حقیقت افراد مطمئن از خود و صاحب‌مقام یا اشخاصی که از حداقل علائم بدن استفاده می‌کنند بیشتر این علامت را به کار می‌برند و با استفاده از آن حالت اطمینان خود را نمایان می‌کنند.

این علامت در دو حالت دیده می‌شود: دست‌های شیب‌دار برافراشته که هنگام ارائه نظرات و ایده‌های شخصی که دست‌هایش را به این حالت درآورده و سخنگو است، استفاده می‌‌شود و دست‌های شیب‌دار رو به پایین که معمولا از طرف شنونده مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق مشاهدات نیرنبرگ و کالرو، زنان تمایل بیشتری به استفاده از حالت دست‌های شیب‌دار رو به پایین نشان می‌دهند.    هنگامی که یک شخص از دست‌های شیب‌دار برافراشته استفاده می‌کند در حالی که سر او به طرف عقب برگشته، خودپسندی و غرور خودش را آشکار می‌سازد.

استاد زبان بدن

علامت یاس و ناامیدی

نیرنبرگ و کالرو دو محقق زبان بدن در تحقیقاتی که از حالت انگشتان به هم گره شده انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این علامت ناکامی و یاس است و نشان می‌دهد که شخص یک رفتار منفی را پنهان کرده و از بروز آن جلوگیری می‌کند. این علامت شامل سه حالت اصلی می‌شود: انگشتان گره شده در مقابل صورت، دست‌ها در حال استراحت روی میز یا روی دامان (قسمت بین شکم و بازوها) در حالت نشسته و جلوی فاق در حالت ایستاده.

به نظر می‌رسد نوعی ارتباط نیز بین ارتفاعی که دست‌ها در آن قرار گرفته‌اند و میزان روحیه منفی شخص وجود داشته باشد. به عبارت دیگر از عهده شخصی که دست‌هایش بسیار بالا قرار گرفته‌اند راحت‌تر می‌توان برآمد تا شخصی همانند تصویر زیر که دستش را پایین‌تر گرفته است.همانند سایر رفتارهای منفی باید برای باز کردن دست‌های شخص و نمایان شدن کف دست‌ها اقدام کرد در غیر این صورت رفتار خصمانه خواهد ماند.

در آستانه انفجار

علامت مچ در دست نباید با علامت «گرفتن ساعد با دست دیگر» که نشانه رنجش و ناکامی است، اشتباه گرفته شود. این حالت حتی می‌تواند نشان دهد که فرد در حال کنترل کردن خودش است. در این حالت یک دست ساعد دست دیگر را خیلی سفت می‌گیرد انگار که یک دست در تلاش است تا دست دیگر را از حرکت باز دارد. جالب اینجاست هرچه بیشتر دست به سمت بالا حرکت کند میزان عصبانیت فرد بیشتر شده است. به عنوان مثال مردی که در تصویر سمت چپ دیده می‌شود تلاش بیشتری برای کنترل خود نسبت به مرد تصویر سمت راست به کار می‌برد زیرا در تصویر چپ دست او بازوی دست دیگر را گرفته و نه ساعد آن را.

وقتی فرد ضد و نقیض می‌گوید

انگشتان شست که برتری را نمایان می‌کند هنگامی که یک شخص کلام ضد و نقیض بیان می‌کند بسیار واضح می‌شوند. به عنوان مثال وکیلی را درنظر بگیرید که خطاب به هیات منصفه با صدایی آرام می‌گوید « به نظر بنده…» در حالی که علائم برتر شست را نمایان می‌کند و سرش را به عقب می‌برد تا از روی بینی نگاه کند. در نتیجه هیات منصفه احساس می‌کند که این وکیل ریاکار و حتی متکبر است. چنانچه این وکیل مایل بود متواضع به نظر برسد، باید در مقابل هیات منصفه با یک پا به سمت آنان و دست‌های باز با کف دست‌های نمایان و کمی خمیده به جلو می‌ایستاد تا تواضع و حتی تابعیت خود را به دادگاه نشان می‌‌داد.

‌احترام نمی گذارد

چنانچه از انگشت شست برای اشاره کردن به شخصی استفاده شود، می‌تواند علامت تمسخر و بی‌احترامی باشد. به عنوان مثال شوهری که در حضور دوستش به همسرش با مشت بسته و انگشت شست به بیرون اشاره می‌کند و می‌گوید می‌دانی «همه زن‌ها مثل هم هستند»، در تدارک یک دعوا با همسرش است.

پنهان‌کاری

بعضی افراد دست‌های خود را در جیب پشتی می‌گذارند در حالی که انگشتان شست‌شان از جیب‌های پشتی بیرون است. جالب است بدانید با این حالت مرموز شخص می‌کوشد رفتار سلطه‌گرانه خود را پنهان کند. زنان سلطه‌گر یا پرخاشگر نیز بیشتر از این علامت استفاده می‌کنند. علاوه بر این افرادی که بیشتر اوقات شست خود را نمایان می‌کنند، بیشتر روی پاشنه‌های پاهایشان به جلو و عقب تکان می‌خورند تا قدبلندتر به نظر برسند.ل لخ لخخ لخخل

 

 مازیار میر مشاور و تحلیلگر

 
 
 
 |
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
نویسنده : mm
تاریخ : چهار شنبه 17 مهر 1398
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: