تمام چیزهایی که باید در مورد کارشناسی رنگ خودرو بدانید

تمام چیزهایی که باید در مورد کارشناسی رنگ خودرو بدانید

 

کاهش عرضه خودرو صفر به بازار از سوی کارخانه ها و افزایش تقاضا برای خرید خودرو، بازار داغی برای خرید و فروشخودروهای کارکرده ایجاد کرده استهنگام خرید خودروهای کارکرده علاوه بر اطمینان از صحت فنی خودرو، سلامت ظاهری خودرو نیز تاثیر زیادی در قیمت خودرو دارد.

 

اغلب خودروهای کارکرده پس از مدتی دچار آسیب دیدگی از ناحیه بدنه می شوند و  بخش های مختلف خودرو از این موضوع تاثیر می پذیرداولین قسمتی که آسیب دیدگی در آن برجسته می شود رنگ خودرو است.به دلیل حساس بودن رنگ بدنه خودرو به آسیب های خارجی، کوچکترین برخوردها می تواند موجب خط و خش در بدنه خودرو گردد وجود خط و خش ها بر روی خودروی کارکرده موضوعی عادی ست اما گاهی اوقات این آسیب ها بیشتر بوده و نیازمند این است که بخشی از خودرو تعویض یا مجدد رنگ آمیزی شود که این موضوع تاثیر زیادی بر قیمت خودرو خواهد داشتیکی از مواردی که پنهان کردن آن از دید خریداران خودرو شایع تر است رنگ آمیزی مجدد خودرو استهر چند که در بسیاری از موارد دلیل این پنهانکاری تنها به دست آوردن سود بیشتر نیست و بسیاری از فروشندگان خودرو˓ خود از آن بی خبرنداز این رو بهره گیری از تخصص کارشناسان رنگ خودرو در جلوگیری از ضررهای مالی احتمالی بسیار موثر خواهد بودبعلاوه زیبایی ظاهری خودرو نیز برای بسیاری از ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است

کارشناسی رنگ خودرو

زمانی که تصمیم به خرید یک خودرو کارکرده گرفتید، وجود عیوب ظاهری نباید دور از انتظار باشد. گاهی اوقات صاحب قبلی خودرو به دلیل حساسیت شخصی خود و زیبایی بیشتر خودرو تصمیم به رفع این عیوب می گیرد اما گاهی اوقات نیز خودرو را به حال خود رها می کند. قبل از خرید خودرو به خصوص خودروهای گران قیمت بهتر است حتما از خدمات کارشناسی رنگ خودرو استفاده نمایید تا از اقدامات سودجویانه و ضرر های احتمالی اجتناب کرده باشید.

 

 

ضرورت کارشناسی رنگ خودرو

بسیاری از افرادی که قصد خرید خودروی دست دوم دارند برای اطمینان از سلامت خودرو به کارشناس رنگ خودرو نیازمند هستند. از آنجا که در ایران، صنعت تعمیر و بازسازی خودرو به طور چشمگیری پیشرفت کرده است و اشخاص ماهری در این زمینه مشغول به کار هستند، در معاملات خرید و فروش خودرو نیاز به یک کارشناس متخصص بیش از پیش احساس می شود. تشخیص رنگ خودرو، نوع و میزان خسارت وارد شده به خودرو را مشخص می کند که می تواند هزینه های احتمالی را که ممکن است در آینده برای خریدار پیش بیاید را از بین ببرد.

چه چیزهایی در زمان کارشناسی رنگ خودرو مورد بررسی قرار می گیرد؟

در کارشناسی رنگ خودرو، بدنه خودرو از لحاظ تصادف، قطعات استوک، قطعات تعویضی، آسیب دیدگی های شاسی، دستکوب بودن شماره سریال خودرو و صافکاری های بدنه و برش های اتاق خودرو، بررسی می شوند. همچنین در تشخیص رنگ خودرو، اصالت خودرو که یکی از ویژگی های مهم ماشین است نیز مورد بررسی قرار میگیرد. هر قطعه از خودرو که رنگ می شود در تعیین قیمت خودرو و وضعیت خودرو ارتباط مستقیم دارد.

کارشناسی رنگ خودرو به چه صورت انجام می پذیرد؟

1- استفاده از چشم غیر مسلح

تشخیص رنگ خودرو به وسیله روش های مختلفی قابل بررسی است که ساده ترین و اولین روش استفاده از چشم غیر مسلح است. این شیوه از دقت بالایی برخوردار نیست و همیشه نمی توان به آن اکتفا کرد. حتی بسیاری از افراد خبره در زمینه کارشناسی رنگ خودرو نیز گاهی به سختی می توانند با بررسی چشمی نقاط آسیب دیده خودرو را تشخیص دهند.

با این حال با بررسی دقیق بخش هایی از خودرو می توان به رنگ شدگی خودرو پی برد. بررسی صندوق عقب، سپر خودرو، وجود نقاط کمرنگ یا پررنگ تر در بعضی بخش های خودرو، وجود سطوح ناصاف ، شفاف یا کدر بودن بیشتر از حد معمول بخشی از بدنه خودرو نشانه هایی از رنگ شدگی خودرو است.

2- استفاده از حس لامسه

روش دیگر برای تشخیص رنگ خودرو استفاده از انگشتان دست است. ممکن است این روش نیز همانند روش قبل ساده به نظر بیاید، اما تشخیص به این شیوه نیز تنها کار یک متخصص زبده است. متخصصان تشخیص رنگ خودرو با بررسی نقاط حساس خودرو که در برخورد ها احتمال آسیب بیشتر دارند را به دقت و با استفاده از نوک انگشتان خود لمس می کنند. همانطور که در پاراگراف قبل اشاره شد در صورت رنگ شدگی مجدد خودرو˓ این قسمت ها سطح ناصاف تری در مقایسه با سایر قسمت ها دارند.

3- استفاده از آهن ربا

یکی دیگر از روش های تشخیص رنگ خودرو، استفاده از آهنربا است که با استفاده از یک آهنربا بخش های حساس خودرو مورد بررسی قرار میگیرد. نحوه چسبیدن آهنربا به بدنه خودرو می تواند رنگ شدگی خودرو را تشخیص دهد. این روش نیز محدودیت هایی دارد و استفاده از این روش نیازمند تجربه است.

4- استفاده از دوربین عکاسی

استفاده از دوربین عکاسی با کیفیت و عکاسی در تاریکی و در حالی که فلش دوربین روشن است یکی دیگر از روش های تشخیص رنگ خودرو است. هر چند که این روش نیز ساده به نظر می رسد، اما نکاتی از قبیل زاویه عکس گرقتن و فاصله از خودرو در تشخیص رنگ خوردگی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. 

5- استفاده از دستگاه تشخیص رنگ

بهترین، دقیق ترین و پرکاربردترین شیوه برای تشخیص رنگ خودرو ، استفاده از دستگاه های تشخیص رنگ خودرو است. با استفاده از این دستگاه به صورت کاملا دقیق می توان از رنگ شدگی یا سالم بودن خودرو مطلع شد.سرعت زیاد تشخیص ، دقت بالا و راحتی استفاده از این دستگاه موجب شده تا کارشناسان تشخیص رنگ این شیوه را نسبت به دیگر شیوه ها ترجیح داده و از این شیوه برای بررسی خودرو استفاده نمایند.نکته مهم در استفاده از این دستگاه ها اطمینان از اصل و با کیفیت بودن دستگاه است. 

 

 

ویژگی های یک کارشناس رنگ خودرو مجرب

یک کارشناس تشخیص رنگ ماهر باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

1-  از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد

با پیشرفته شدن صنایع و تحولات رخ داده˓ صرف داشتن تجربه در این امر کفایت نمی کند. یک کارشناس تشخیص رنگ خودرو باید از دانش روز برخوردار باشد و از ابزارهای متفاوت و کارآمد نیز شناخت جامع داشته باشد. در کنار آن تجربه نیز به طور قطع در موفقیت او و پروژه کاری اش جایگاه ویژه ای خواهد داشت.

2- گزارش رسمی و مکتوب ارائه دهد

ارائه یک گزارش مکتوب توسط کارشناس تشخیص رنگ تاثیر بسزایی در کیفیت معامله خودرو دارد. به معامله جلوه قانونی می بخشد و علاوه بر آن، نشانگر کار حرفه ای کارشناس است.

3- قادر به انجام خدمات سیار باشد

یک کارشناس تشخیص رنگ حرفه ای به شما این امکان را می دهد تا در صورت نداشتن وقت کافی و یا امکان جابجایی˓ به محل مورد نظر شما آمده و به شما خدمات ارائه کند. بعلاوه حضور در کمترین زمان ممکن در محل مورد نظر از ویژگی های بارز یک کارشناس تشخیص رنگ متعهد است.

اولویت های مهم در کارشناسی رنگ خودرو

مهم ترین بخش هایی که در زمان کارشناسی رنگ خودرو مورد بررسی قرار می گیرد، سقف، ستون و شاسی های خودرو است.

اولین بخش شامل بدنه اصلی خودرو متشکل از سقف˓ شاسی و ستون هاست. این موارد معمولا در معرض آسیب کمتری هستند و معیاری برای تشخیص رنگ خوردگی سایر نقاط محسوب می شوند. اما در صورتی که کارشناس تشخیص رنگ خودرو رنگ خوردگی این نقاط را تایید کرد˓ خودرو را از نظر فنی به دقت بررسی کنید، چرا که به احتمال زیاد خودرو قبلا واژگون شده و یا به اصطلاح چپ کرده است. احتمال دیگر نیز تصادف از طرفین و یا بخش عقب و جلو ماشین است. به هر حال رنگ خوردگی این نقاط نشان از تصادف و یا اتفاقات جدی نظیر واژگونی است.

دومین بخش که از آن به عنوان نقاط حساس خودرو یاد کردیم قسمت های بیرونی خودرو نظیر سپر˓ صندوق عقب˓ درب ها و گلکیر ها می باشند. این بخش در اولویت تشخیص رنگ خوردگی یک خودرو قرار دارند. این بخش ها به همان دلیل که آسیب پذیر تر هستند˓ بیشتر در معرض دید و بازرسی کارشناسان تشخیص رنگ قرار می گیرند. از طرفی به خاطر حساسیت بالای این بخش ها˓ نقاشان خودرو نیز مهارت و زمان بیشتری صرف رنگ آمیزی این بخش ها می کنند و همین امر لزوم مراجعه به یک کارشناس تشخیص رنگ زبده را دو چندان می کند. 

همانطور که متوجه شدید یک تشخص درست می تواند از ضرر شما جلوگیری کند. بهره گیری از دانش یک کارشناس تشخیص رنگ به همین علت اهمیت پیدا می کند. اما آیا تابه حال به ویژگی های یک کارشناس تشخیص رنگ خوب فکر کرده اید؟!

هزینه کارشناسی رنگ خودرو چگونه است؟

هزینه کارشناسی خودرو ثابت می باشد و فاقد مالیات بر ارزش افزوده استلذا از پرداخت هزینه اضافی بابت کارشناسی رنگ خودرو خودداری کنیدهزینه کارشناسی خودرو در ماشین های دنده اتومات با خودروهای معمولی مانند پراید متفاوت استقیمت کارشناسی خودرو با توجه به برند خودرو، سال تولید ماشین، نرخ دلار روز، میزان کارکرد مشخص می شود.

آیا کارشناسی رنگ خودرو به ضرر فروشنده است؟

در صورت صداقت فروشنده کارشناسی رنگ خودرو میتواند حتی به نفع فروشنده نیز باشدحضور کارشناس رنگ بدنه میتواند برای هر دو طرف معامله مفید و منصفانه باشد.

کارشناسی تخصصی قبل از خرید خودرو به شما کمک می کند تا خودرو مورد نظر خود را قبل از خرید به طور کامل بررسی کرده و از سلامت خودرو مطمئن شویدخرید خودرو بدون کسب اطلاع دقیق از وضعیت بدنه، فنی و رنگ می تواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند در حالی که با کارشناسی خودرو با هزینه بسیار کم می توانید از وضعیت کامل و قیمت خودرو مطلع شده و با آسایش خودرو را خریداری نماییدبازدید خودرو شامل تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی بدنه خودرو ، کارشناسی فنی و گیربکس ، سیستم برقی و آپشن و تست دیاگ و تست رانندگی استهزینه کارشناسی خودرو بسته به نوع خودرو و نوع کارشناسی خودرو انتخاب شده متغیر خواهد بود.

وب سایت ماشین بانک با ارایه خدمات کارشناسی خودرو در محل به شما کمک می کند تا به راحتی و بدون دغدغه بتوانید خودرو مورد نظر خود را خریداری نماییدبرای درخواست کارشناس خودرو در محل کافیست به وب سایت ماشین بانک مراجعه کرده و در قسمت ثبت درخواست کارشناسی خودرو، درخواست خود را ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن کارشناسان ماشین بانک به محل اعزام شده و خودرو مورد نظر را مورد بررسی قرار دهند.

 

 

 

 

 

 

 
|
امتیاز مطلب : 2
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
نویسنده : mm
تاریخ : شنبه 11 مرداد 1399
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: